Kusaki 2015

Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej od kilku już lat zaprasza mieszkańców całego powiatu na imprezę folklorystyczną „Kusaki”. Po przez organizację tej imprezy Dom Kultury w Woli Gułowskiej kultywuje ludowe obrzędy i zwyczaje związane z końcem karnawału, przypadającym na ostatnie trzy dni przed Środą Popielcową. Tegoroczne spotkanie odbyło się 8 lutego o godz. 15.00 w Zespole Szkół w Adamowie i trwało do godz. 20.00.
Organizator imprezy Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej na wstępie przywitał przybyłe zespoły oraz licznie zgromadzonych gości, a następnie poprowadził imprezę. Jako pierwszy i zarazem najmłodszy na scenie zaprezentował się zespół dwuosobowy w składzie: Filip Bartosiewicz i Marcel Bartosiewicz, którzy otrzymali liczne brawa od publiczności. Po występie tych młodych panów kolejno wystąpiły następujące zespoły:
? zespół ?Melodia? z Domaszewnicy,
? zespół ?Modry len? z Adamowa,
? zespół ?Jagódki? ze Żdżar,
? zespół ?Świderzanki? ze Świderek,
? zespół ?Szalinówki? z Hordzieżki,
? zespół ?Polne kwiaty? z Woli Gułowskiej.
Popisy wokalne zespołów dodatkowo wzmacniał akompaniament kapel.
Jak widać powyżej w tegorocznej edycji ?Kusaków? wzięły udział także grupy folklorystyczne spoza terenu gminy Adamów, które odpowiedziały na zaproszenie Domu Kultury w Woli Gułowskiej.
Zwieńczeniem części artystycznej były występy kabaretowe, które wzbudziły wśród publiczności największe emocję. Zostały one przygotowane i odegrane przez zespół ?Polne Kwiaty? z Woli Gułowskiej prowadzony przez panią Stefanię Cąkałę?Wardach oraz zespół ?Modry len? z Adamowa prowadzony przez panią Alinę Górczyńską. Po zakończeniu części artystycznej organizator Karol Ponikowski wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Adamów ? Krystyną Bujak, Wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Adamów ? Andrzejem Cąkałą i Zdzisławem Madejem podziękowali wszystkim przybyłym zespołom za pomoc w realizacji imprezy folklorystycznej. Na zakończenie jak tradycja nakazuję odbyła się tradycyjna kusakowa uczta i spontaniczne tańce wśród uczestników spotkania.